Обшук чи узаконений розбій?

08 лютого 2020 року в селі Погреби Броварського району було проведено обшук. Так, близько 18 год. 00 хв. до подвір’я за місцем проживання клієнта Адвокатського бюро проникли невстановлені особи в масках та зі зброєю. Як виявилося в подальшому, ними були оперативні працівники Броварського відділу поліції. За відсутності на те будь-яких підстав один із них одразу ж завдав клієнту удар у голову, внаслідок чого останній дістав розсічення брови (садно над лівим оком) і впав на землю.

Не даючи бідолашному піднятися, оперативні працівники завдавали йому численні удари руками й ногами у взутті в різні частини тіла, вимагаючи зізнатися, де знаходяться наркотичні засоби, автомат і набої, а також погрожували поміщенням в ізолятор тимчасового тримання та стверджували, що малолітній син клієнта відправиться до дитячого будинку, якщо він не робитиме всього, що накажуть оперативні працівники.

Постраждалий неодноразово наголошував, що не зберігає жодних заборонених речей і просив припинити вчиняти щодо нього протиправні дії, однак оперативних працівників це не спиняло. Навіть при проведенні обшуку відеозйомка час від часу припинялася, а побиття продовжувалося.

З самого початку клієнту одягли на руки кайданки. Тим не менш, протокол його затримання був складений лише 09 лютого 2020 року зі вказівкою на фактичне затримання о 01 год. 00 хв. ночі. Таким чином, близько семи годин клієнт був затриманий за відсутності на те законних підстав.

❗️Поруч із цим у ході проведення обшуку один з оперативних працівників попрямував у куток гаражу, нахилився та дістав тканину, в яку була загорнута граната, й, удаючи, що він знайшов її на підлозі, «вилучив» вказану гранату та помістив у спеціальний пакет. Усвідомлюючи, що жодних заборонених речей клієнт не зберігає, а відтак мети обшуку досягнути не вдасться, оперативний працівник вирішив відверто сфабрикувати докази задля фіксації ознак бодай якогось кримінального правопорушення❗️

Імовірно, що оперативний працівник був обізнаний про участь клієнта в антитерористичній операції на сході України, а тому обрав саме такий спосіб фальшування доказів – вочевидь, обставина незаконного зберігання зброї учасником АТО, враховуючи непоодинокі випадки, що виникають на практиці, виглядає досить переконливо.

Варто зазначити, що одночасно з обшуком гаражу правоохоронці проводили обшук у будинку. Дружині клієнта та його неповнолітній сестрі було наказано залишатися у вітальні. Надалі до вітальні перевели й самого клієнта. Разом із тим по закінченню обшуку виявилося, що ряд речей з будинку і гаражу зникли, а саме: ювелірні вироби (в тому числі обручки) та інші коштовності, електроприлади (дрелі, тепловентилятор, компресор тощо), а також подарунковий арбалет, з якого Оперативні працівники стріляли на подвір’ї під час проведення обшуку (фотографія додається).

У той же час правоохоронці здійснювали обшук у літній кухні, погребі та інших господарських приміщеннях, що знаходяться на території домоволодіння. Клієнт та його дядько, який був присутній під час обшуку, неодноразово пропонували оперативним працівникам відчиняти двері за допомогою ключів (вони погоджувалися добровільно надати їх у разі необхідності), однак їхні прохання не бралися до уваги. Унаслідок цього кілька дверних замків за відсутності на те будь-яких вагомих причин були зламані, а двері – пошкоджені (фотографії додаються).

09 лютого 2020 року постраждалому вручили повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 263 КК України, – незаконне придбання та зберігання бойових припасів, вибухових речовин без передбаченого законом дозволу (що карається позбавленням волі на строк від трьох до семи років). Підставою для цього стали згадані вище дії оперативного працівника, який, знаходячись у кутку гаража, нахилився, дістав тканину, в яку була загорнута граната, й, удаючи, що він знайшов її на підлозі, «вилучив» вказану гранату та помістив у спеціальний пакет (сфабрикував доказ).

Надалі клієнта доставили до Ізолятора тимчасового тримання № 5 Головного управління Національної поліції в Київській області, де він утримувався понад дві доби.

У свою чергу, 11 лютого 2020 року слідчий суддя Броварського міськрайонного суду Київської області постановив ухвалу, якою застосував до клієнта запобіжний захід у вигляді домашнього арешту, загальний строк якого фактично склав 52 дні.

Здавалося, що клієнт приречений і жодного шансу на його порятунок немає – протиправні дії оперативних працівників залишаться непоміченими, а самі вони уникнуть відповідальності.

❗️Тим не менш, завдяки професійності та наполегливості юристів Адвокатського бюро Володимира Щиголя:

✅ 03 квітня 2020 року прокурором Броварської місцевої прокуратури Київської області було прийнято постанову про закриття стосовно клієнта кримінального провадження на підставі пункту 3 частини 1 статті 284 КПК України. Керівник бюро Щиголь В.В. звернув увагу прокурора на численні порушення, що мали місце в діях оперативних працівників при проведенні обшуку, а також переконав його в недопустимості більшості доказів, зібраних стороною обвинувачення.

✅ У Державному бюро розслідувань знаходиться кримінальне провадження за ознаками в діях оперативних працівників складів злочинів, передбачених частиною 2 статті 127; частиною 1 статті 371; частиною 3 статті 365 та частиною 4 статті 185 КК України. Триває досудове розслідування.

✅ До Броварського міськрайонного суду Київської області пред’явлено позов про відшкодування моральної шкоди в розмірі 400 000 грн. 00 коп., завданої клієнту внаслідок його незаконного притягнення до кримінальної відповідальності, незаконного затримання та незаконного застосування щодо нього запобіжного заходу. Судовий розгляд справи призначено на 06 липня 2020 року.

Варто зауважити, що нещодавно до Адвокатського бюро Володимира Щиголя звернувся інший клієнт, який теж скаржився на перевищення правоохоронцями своїх повноважень, що призвело до його незаконного кримінального переслідування. Про цей випадок ми більш детально розповімо Вам пізніше в окремому пості.

Утім, вже зараз маємо констатувати – порушення закону з боку правоохоронців є непоодинокими. Тож звертайтеся до юристів нашого бюро. Ми готові належним чином відреагувати на них та захистити ваші порушені права! 👨🏻‍💼💪