Ліквідація юридичної особи: з чого почати?

Створити юридичну особу зараз надзвичайно легко. Завдяки можливостям порталу «Дія» це займає близько 20 хвилин. Водночас процедура її припинення часто породжує на практиці певні труднощі 😕 Відтак, наші юристи розробили покрокову інструкцію , котра надасть Вам загальне уявлення про те, як має відбуватися ліквідація 😉

1. Підготуйте рішення учасників юридичної особи про її припинення шляхом ліквідації (не менше двох оригінальних примірників).
❗️Обов‘язково визначте в рішенні персональний склад ліквідаційної комісії (особу ліквідатора) та вкажіть РНОКПП її членів. Поруч із цим потрібно передбачити порядок та строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, який не може становити менше 2 місяців з дня оприлюднення повідомлення про рішення щодо її припинення.

2. Подайте примірник рішення державному реєстратору.
❗️Це необхідно зробити протягом 3 робочих днів з дати його прийняття. Інакше Вас чекатиме відмова у проведенні реєстраційної дії 🤷🏻‍♂️

3. Як тільки відомості про перебування юридичної особи в стані припинення з’являться в ЄДР, надішліть контролюючим органам письмові повідомлення про початок процедури ліквідації.
P.S. Взагалі це має робити реєстратор, однак краще перестрахуватися 😊

4. Стягніть грошові кошти чи інше майно за зобов‘язаннями, у яких Ви є кредитором (хоча вказані питання ми все ж радимо вирішувати перед ліквідацією).

5. Владнайте питання з розрахунками.

🔹 Окресліть коло всіх кредиторів, перед якими у Вас існує заборгованість, та надішліть їм письмові повідомлення з пропозицією заявити свої вимоги до юридичної особи 💵 Окрім цього розмістіть відповідне оголошення в загальнодержавній газеті («Урядовий кур‘єр», «Голос України» тощо).
Розгляньте та, за наявності підстав, задовольніть вимоги кредиторів.

🔹 Звільніть працівників у встановленому законом порядку (не забудьте повідомити їх про звільнення за два місяці, ознайомивши з відповідним наказом) і виплатіть належні їм грошові кошти: заробітну плату, вихідну допомогу, компенсацію за невикористану відпустку.

🔹 Здійсніть погашення заборгованості зі сплати податків, зборів, страхових внесків та інших платежів.

Проведіть інвентаризацію майна юридичної особи. Після закінчення строку для пред’явлення вимог кредиторами складіть і затвердіть проміжний ліквідаційний баланс. Подайте до органів ДПС податкову звітність за останній звітний період. Складіть та затвердіть ліквідаційний (остаточний) баланс.

🔹 Якщо у юридичної особи залишилося певне майно та/або грошові кошти – розрахуйтеся з учасниками (власниками).

6. Закрийте банківські рахунки та отримайте виписки за ними за останні 3 роки. Анулюйте свідоцтва, дозволи, ліцензії.

7. Підготуйтеся до позапланової документальної податкової перевірки.
❗️У разі ліквідації вона є обов‘язковою.

8. Після позитивного висновку податківців передайте документи юридичної особи на архівне зберігання. Знищіть печатки та штампи, створивши для цього відповідну комісію.

9. Зверніться до державного реєстратора із заявою про припинення юридичної особи шляхом її ліквідації.
❗️Обов’язково долучіть довідку архівної установи про прийняття документів на зберігання.

Якщо Ви успішно пройшли всі перелічені етапи, відкорковуйте пляшку шампанського та насолоджуйтеся результатом 😅

Тим не менш, ліквідація юридичної особи може супроводжуватися певними особливостями, які обумовлені її організаційно-правовою формою, вимогами, встановленими статутом чи спеціальними нормами законодавства, особистими побажаннями власника (власників) тощо.

Тож радимо одразу звертатися до адвоката, який, дослідивши всі обставини, індивідуально підійде до вирішення Ваших питань стосовно ліквідації юридичної особи 😉 Це заощадить Ваш час, мінімізує можливі ризики та забезпечить законність процедури ліквідації.